Sprawdzian z tułaczki odyseusza

Pobierz

W mrocznej krainie Kimeryjczyków kontakt ze światem umarłych.. Gdzie to konieczne, dodajemy do zadań omówienia.Powrotu Odyseusza spod Troi nie da się porównać z powrotem żadnego innego bohatera.. Składa się z dwóch kolumn: w lewej znajdują się ponumerowane terminy związane z mitem, w drugiej - ułożone w rozsypce - krótkie wyjaśnienia tychże terminów.. W odniesieniu do losów Odysa wyjaśnij słowa poety: " każdy z nas jest Odysem, co wraca do swej Itaki".. Pokaż pytania Start .- zniszczenie dobytku Odyseusza, - śmierć jego towarzyszy,-ocalenie statku Odyseusza; 8.. Opuszczając Troję wojownik ten liczył, że najdalej po dwóch tygodniach powróci do Itaki.. Tułaczce Odyseusza w całości poświęcony jest epos Homera - Odyseja.Głównym motywem Odysei są przygody powracającego z Troi do domu króla Itaki, Odyseusza, jednego z głównych bohaterów greckich w czasie wojny trojańskiej.. Atena zamienia Odyseusza w żebraka 21. turniej o rękę Penelopy 22.śmierć zalotników 23.powrót odyseusza do swojej postaci 24. penelopa wita męża po długiej tułaczce a).wspomnienie odyseusza z tułaczki 25. odyseusz wyrusza na kolejna tułaczkę 26.powrót odyseusza i osiedlenie się na stałe w Itace.b) 40 dni ostatniego, dziesiątego roku tułaczki Odyseusza (z tego dziewiętnaście dni podróży do wyspy Feaków - siedemnaście na tratwie, dwa wpław)..

Akcja utworu zaczyna się w 10 roku tułaczki Odysa i trwa 40 dni.

Gdy wróciwszy do swej pieczary natknął się na Odysa i jego ludzi, zjadł czterech.Rozwiąż test i przygotuj się na sprawdzian z języka polskiego (szkoła podstawowa).. Główny bohater ma na imię: A Ares, B Mars, C Tezeusz.. Największe w Polsce wiarygodne źródło informacji poprawnościowych Wydawnictwa Naukowego PWN.Odyseja Homera opowiada o 10 latach tułaczki Odyseusza, który po wojnie z Troją próbował wrócić do swej rodzinnej Itaki.. Spotkanie z syrenami.. Nie lubi go także Helios, któremu towarzysze Odyseusza zabili kilka z ulubionych wołów, jakie hodował na swojej wyspie.Po przeczytaniu fragmentu opisującego spotkanie Odyseusza z Polifemem wykonaj polecenia.. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!20.. Wędrówka ta jest pełna tak niezwykłych przygód, że aż trudno w nie uwierzyć.Pewnie w szkole podstawowej czytałeś przygody Odyseusza a teraz możesz sprawdzić swoją wiedzę na temat tej znakomitej książki.Ktoś wpisze Odyseusza nie nie będzie zaliczone .. Bohater tekstu pochodzi z: A rodziny królewskiej, B z rodu mieszkańców Olimpu, C ze zwykłej rodziny.. Wszystko należało do cyklopów.. Uczeń ma sworzyć definicje tych terminów odpowiednio numerując słowne rozwiazaniaz prawej kolumny.a) Hades b) Hermes c) Tejrezjasz 16) Potwór o sześciu głowach, porywający ludzi z pokładu okrętu: a) Skylla b) Charybda c) Syrena 17) Do kogo należały zjedzone przez ludzi woły?.

Akcja utworu zaczyna się w dziesiątym roku tułaczki Odyseusza i trwa 40 dni.

To historia powrotu sprytnego, mądrego, przebiegłego bohatera spod Troi do ukochanej ojczyzny Itaki, do wiernej żony Penelopy i syna Telemacha.. Żeglując po morzu Sycylijskim statki Odyseusza przybyły do ziemi urodzajnej.. Wizyta u Kirke, córki Słońca: a) zmiana jednego z oddziałów w świnie, - ocalenie jednego z żołnierzy, - powiadomienie Odyseusza; b) odsiecz: - spotkanie z Hermesem i podarunek - zioła zabezpieczające przed czarami, - zwycięstwo .Plik sprawdzian z tulaczka odyseusza.zip na koncie użytkownika ashishdh29 • Data dodania: 18 kwi 2015Trasa tułaczki OdysaNapisz plan wydarzeń z podpunktami jednej przygody z lektury "Przygody Odyseusza" .. poleca 75 % .. Przepłynęli całe morze Egejskie.. Amfi pron był:Karta pracy.. Jan Parandowski "Przygody Odyseusza" na Uczę.pl.. Ćwiczenie 3.4 Nazwij cechy Odyseusza .Zima Sprawdzian próbny 2004 * Stanisław Grochowiak Telewizor Z telewizorem trzeba rozważnie; Wybierać to, co naprawdę uczy.. Tomekzi11 napisał(a): 2011-12-12 Łatwe dla Greków.. Jan Parandowski "Przygody Odyseusza" na Uczę.pl.. O tym, czym była wyrocznia w Delfach, dowiadujemy się z: A przypisku umieszczonego pod tekstem, B tekstu, C przypisu umieszczonego pod tekstem.. a) Helios b) Ares c) Zeus 18) Nimfa, która znalazła nieprzytomnego Odyseusza: a) Kirke, b) Kalipso, c) Nauzykaa.This quiz is incomplete!.

Ćwiczenie 3.3 Podaj przyczynę tułaczki Odyseusza wymienioną w przytoczonym tekście.

Strzelał do nich z łuku 3.. 2012-10-05 20:49:39 Czy macie plan ramowy do opowieści " Tułaczka Odyseusza " 2010-02-23 18:11:07 Załóż nowy klub1.jaka królowa zakochała się w odyseuszu 2.jak odysełusz rozprawił się z zawodnikami 3.ile lat trwała tułaczka odysełusza 4.jak nazywały sie morskie potwory 5co to jest eopsa 6.dlaczego odysełusz niemógł odrazu wrócićz podróży.. Jeśli już to nimfa - Kirke 2.. Najpotężniejszy wśród nich był Polifem syn Posejdona.. Odpowiedzi: 1. ?. Edytuj tytuł i wydaje mi się ,że można w pyt nr 14 do odpowiedzi dodać : wiatr , Wiatr, WIATR .. 13) W co Kirke zamieniła część załogi Odyseusza?. U czarodziejki Kirke - towarzysze Odyseusza zamienieni w świnie.. Masz w sobie bowiem własny ekran: wyobraźnię, I ją to właśnie uczyń Czarodziejką zwykłych rzeczy.Słownik języka polskiego PWN - znaczenie słów, ich pisownia, odmiana i pochodzenie, frazeologia, porady i ciekawostki językowe.. Stało się jednak inaczej i powrót ten trwał 10 lat.. Pobyt na wyspie Boga słońca - kara za świętokradztwo wymierzona przez Heliosa.. a) ziele chroniące przed czarami Kirke b) czarodziejską różdżkę c) miecz 15) Kto przepowiedział Odyseuszowi dalszą tułaczkę, powrót do ojczyzny i śmierć, która wyjdzie z morza?Sprawdzian ma na celu sprawdzić ogólną wiedzę o micie..

b) dziesięć lat wędrówki:Przyczyną jego tułaczki jest krzywda wyrządzona cyklopowi Polifemowi, przez co naraził się jego ojcu - bogu morza Posejdonowi.

Spotkałeś się z Odysem i rozmawiałeś z nim o przeżyciach związanych z jego tułaczką.. a) krowy b) barany c) świnie 14) Co Hermes podarował Odyseuszowi?. Ćwiczenie 3.1 Opisz swoimi słowami cyklopa Polifema.. (3pkt) 18.2.. (2pkt) 17.. O wszystkich poprzednich przygodach dowiadujemy się z ust samego bohatera, gdy opowiada on o swoich .Scenariusz lekcji: Prezentacja multimedialna.. Epos składa się z 24 ksiąg: 1 - 4 wyprawa syna Odysa - Telemacha, by zasięgnąć wieści o zaginionym ojcu Odyseusz to sławny wojownik, dowódca wojsk greckich podczas wojny z Troją.16.. Question 1Sprawdź swoją wiedzę po przeczytaniu lektury.. lub nie ;) - Test 4free.PL - bezpłatne za darmo komponent na stronę www dla WebmasteraUtwór opowiada o tułaczce Odyseusza po wojnie trojańskiej.. 14.Zestawy zadań przygotowane przez Instytut Badań Edukacyjnych z języka polskiego, historii, matematyki, biologii, chemii, fizyki i geografii, które mogą być przydatne na zajęciach z tych przedmiotów.. Trudna przeprawa między Scyllą a Charybdą.. Monika napisał(a): 2011-12-12 Fajny test.. Osiem lat w niewoli nimfy Kalipso.. Zapisz tę rozmowę.. Test składa się z 15 pytań dotyczących lektury "Przygody Odyseusza" Jana Parandowskiego.. Razem 10 lat (wraz z wojną 20 lat) 4.Tułaczka Odysa - streszczenie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt