Scharakteryzuj i oceń procesy przenikania się kultur w basenie morza śródziemnego

Pobierz

Na czas tych igrzysk ustawaly wojny w Grecji i panowal czas swietego pokoju.. Złoty wiek Aten 2.. ), Uczeń: -wykazuje się dobrą znajomością podstawowychbasen Morza Śródziemnego jako obszar intensywnego przenikania się kultur w starożytności.. 3.Wielka kolonizacja - termin "wielka kolonizacja" utworzony został przez historyków dla odróżnienia ruchu osadniczego, w którym brały udział polis greckie w okresie archaicznym, od podobnych zjawisk występujących w świecie greckim przed oraz po "wielkiej kolonizacji".W odróżnieniu od poprzednich ruchów migracyjnych, w których brały udział całe plemiona, podczas .Morze Śródziemne - morze międzykontynentalne leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją, o powierzchni około 2,5 mln km².. Do dzis co cztery lata ma miejsce Olimpiada, na wzor pierwotnych .Jednym z takich miejsc gdzie rodziła się kolebka europejskiej cywilizacji jest basen morza śródziemnego.. Ramy czasowe tego okresu nie są ściśle określone.. Za najstarszą kulturę w basenie Morza Śródziemnego uważa się kulturę minojską na Krecie.. Przedmiot Historia i społeczeństwo dotyczy uczniów, którzy wybierają kształcenie w zakresie rozszerzonym z przedmiotów ścisłych i przyrodniczych.Rywalizacja chrześcijańsko - muzułmańska w basenie Morza Śródziemnego.. Złoty wiek Aten 2.. Zachowane dokumenty wskazują, że w XVII wieku p.n.e. mieszkańcy Krety panowali nad całym znanym sobie obszarem morskim, tworząc pierwsze w świecie morskie imperium.Starożytność - okres w historii Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej nazywany też antykiem (tylko w odniesieniu do Grecji i Rzymu) i obejmujący dzieje tych regionów od powstania pierwszych cywilizacji do około V wieku n.e. ..

Europa południowa - wielkie kultury basenu Morza Śródziemnego.

Prawdopodobnie pierwsze takie igrzyska odbywaly sie w 776 r. p.n.e.. Wpływ cywilizacyjnego kręgu islamskiego na Europę w średniowieczu rozwój państwa arabskiego; wpływ islamu na kształtowanie sięW basenie Morza Śródziemnego znajdują się morza: A - Liguryjskie, Jońskie, Kreteńskie, Marmara B - Marmara, Celtyckie, Egejskie, Tyrreńskie C -.. Zobacz więcej.. Piotr.. Warunki naturalne basenu Morza Śródziemnego 7 1.2.. Polski +-Logowanie Klimat śródziemnomorski występuje nad morzem lub oceanem, ale jedynie tam, gdzie powietrze .przenikanie się wpływów różnych kultur we współczesnym świecie.. Temat: U zarania wspólnoty śródziemnomorskiej.. Złoty wiek AtenCo 4 lata w antycznej Grecji odbywano igrzyska sportowe na czesc Zeusa w Olimpii.. Wpływ cywilizacyjnego kręgu islamskiego na Europę w średniowieczu − rozwój państwa arabskiego; − wpływ islamu na kształtowanie się kultury .Kultura śródziemnomorska - kultura powstała w basenie Morza Śródziemnego w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą na fundamentach starożytnego Egiptu i Mezopotamii.Największy wpływ na jej powstanie mieli starożytni Grecy, Rzymianie i Żydzi.Jest podstawą tożsamości narodów współczesnej Europy, a powstałe w latach jej świetności dzieła stanowią dziedzictwo kulturowe .Basen Morza Śródziemnego to klasyczny przykład określenia "morze nie dzieli, tylko łączy"..

Scharakteryzuj czynniki sprzyjające przenikaniu się kultur i ich rolę.

Polub to zadanie.. Architektura i sztuka 4.. W basenie Morza Śródziemnego znajdują się morza: pokaż więcej.. Oceń tę odpowied .2.. Synkretyzm religijny - wymienia najważniejsze osiągnięcia kulturowe Aten w V w. p.n.e.1.. Zasolenie wód Morza Śródziemnego wynosi 33-39‰.. Na zachodzie jest połączone Cieśniną Gibraltarską z Oceanem Atlantyckim, na wschodzie przez cieśninę Dardanele łączy się z morzem Marmara i dalej przez cieśninę Bosfor z Morzem Czarnym, zaś przez .- tłumaczy znaczenie wielkiej kolonizacji greckiej w procesie przenikania się kultur śródziemnomorskich - wyjaśnia wpływ wojen perskich na postrzeganie ludów Wschodu 1 A.1.2 charakteryzuje basen Morza Śródziemnego jako obszar intensywnego przenikania się kultur w starożytności.. Przykładowa odpowiedź: Przenikanie się kultur w basenie Morza Śródziemnego w starożytności oraz śre Odpowiedź na zadanie z Historia i społeczeństwo.. Europa i świat.. Kultura grecka i jej dziedzictwo 1.. Tworzyli ją kochający piękno starożytni Grecy.1.. Po gimnazjum− przenikanie się wpływów różnych kultur we współczesnym świecie.. Fenicjanie 10 1.4.. Zasięg i konsekwencje ekspansji rzymskiej 19 2.1.. Miały one rozstrzygnąć, kto będzie panem Morza Śródziemnego ( dokładnie jego zachodniej części)..

Głównym kierunkiem przenikania się kultur było właśnie morze.

Kultura grecka i jej dziedzictwo 1.. Te trzy zwycięskie wojny Rzymu toczyły się w latach 264-146 p.n.e. PIERWSZA WOJNA PUNICKA: 264-241 p.n.e. Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o scharakteryzuj i oceń procesy przenikania się kultur w basenie morza Śródziemnego w starożytności i w okresie średniowieczaScharakteryzuj i oceń procesy przenikania się kultur w basenie Morza Śródziemnego w starożytności i okresie średniowiecza.Scharakteryzuj i oceń procesy przenikania się kultur w basenie Morza Śródziemnego w starożytności i okresie średniowiecza.. Cywilizacje minojska i mykeńska 8 1.3.. Jego nazwa pochodzi od Morza Śródziemnego, choć podobne warunki klimatyczne panują także w innych regionach świata.. Greckie korzenie nauki 3.. Sprzyjały temu bardzo korzystne warunki nawigacyjne w sezonie letnim.W strefie klimatu umiarkowanego, w pobliżu równoleżników 40°N i 40°S panuje specyficzny klimat nazywany śródziemnomorskim.. Greckie korzenie nauki 3.. 1-5 oraz lokalizuje wydarzenia w czasie i przestrzeni; - dostrzega zasadnicze zależności przyczynowo- skutkowe na przestrzeni wieków (V w. p.n.e. - XX w. ANTYK Pojęcie antyk odnosi się do kultury starożytnej Grecji i Rzymu.. Prowadzona była na Półwyspie apenińskim, w Italii i Afryce Północnej.2008 roku w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2009 roku, nr 4, poz. 17)..

Basen Morza Śródziemnego jako obszar przenikania się kultur w starożytności 7 1.1.

Obejmuje okres od XII w. p.n.e. do Upadku Cesarstwa Rzymskiego w 476 r. n.e. GRECJA Około 3000 lat temu pojawiła się kultura , która wyznaczyła wzorce estetyczne w Europie.. charakteryzuje basen Morza Śródziemnego jako obszar intensywnego przenikania się kultur w starożytności 3.. Kiedyś stolice handlu, rozwoju sztuki, i kultury, dziś przede wszystkim ze względu na klimat miejsca o wysokim zaangażowaniu turystyki w gospodarkę.. Historię Europy możemy podzielić na cztery epoki historyczne: starożytność, średniowiecze, nowożytność i historię najnowszą.. Starożytność obejmująca okres do 476 r. to głównie cywilizacje basenu Morza Śródziemnego .basen Morza Śródziemnego jako obszar intensywnego przenikania się kultur w starożytności.. Żydzi 11 1.5.. Architektura i sztuka - wymienia najważniejsze osiągnięcia kulturowe Aten w V w. p.n.e. - wyjaśnia wpływ uczonych i filozofów greckich na- w ograniczonym zakresie i z błędami posługuje się faktografią i datami w zakresie tematyki określonej w pkt.. Zagadnienia do wyjaśnienia na podstawie podręcznika oraz innych dostępnych źródeł: - scharakteryzuj basen Morza Śródziemnego jako obszar intensywnego przenikania się kultur w starożytności;Historia Europy - obejmuje historię cywilizacji ludzkiej na kontynencie europejskim od pojawienia się pierwszych ludzi aż do czasów współczesnych.. Przyczyny .26.10.2020 - 30.10.2020.. W 1896 r. ta tradycja zostala odnowiona w Atenach.. Kultura hellenistyczna 5.. Tradycyjnie za początek starożytności uznaje się powstanie cywilizacji opartej na przekazie .Przydatność 60% Grecja i Rzym w pigułce.. Kultura grecka i jej dziedzictwo 1..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt